Viete, prečo nepodceňovať čistenie kávovaru a ako na to?
Doby, kedy Čechom stačil po ránu turek preliaty vriacou vodou, už sú pomaly preč. Dnes (vraj aj vďaka koronavírusy) oveľa viac lipnú na kvalite a domov si obstarávajú automatické a pákové kávovary, Džezva, moka kanvičky a v neposlednom rade aj čerstvú kávu. Možno už si taky pri príprave kávy nevystačíte len s rýchlovarnou kanvicou, viete ale, ako kávovar čistiť?
Keď ani ten najlepší kávovar neurobí dobré kafe
Tiež sa vám stalo, že ste práve objavili novú a štýlovú kaviareň, s nadšením ste si objednali obľúbenú kávu, ale vôbec vám nechutila? Tak sa nabudúce najprv skúste pozrieť, ako vyzerá ich kávovar. Je čistý? Ak je tryska zašpinená od mlieka, pravdepodobne to podobne vyzerá aj vo vnútri.
Práve pravidelná údržba a čistenie kávovaru výrazne zvyšuje kvalitu pripravovaného nápoja a zároveň aj predlžuje životnosť prístroja. Tým pádom nezanecháva takú ekologickú stopu (skúsenosti ukázali, že vydrží aj o niekoľko rokov dlhšie a spotrebuje menej energie).
Každodenné čistenie automatického kávovaru
Káva uvarená a možno aj vypitá, kávovar sa sám prepláchnutá a vy si myslíte, že máte hotovo. Ak ale chcete, aby vám prístroj vydržal, aspoň raz denne si urobte trochu času a:
- vylejte vodu z odkvapkávacej misky a vyčistite ju,
- vysypte zvyšky kávy z nádoby na usadeninu a vyčistite ju,
- umyte napeňovacia trysku na mlieko a prežeňte ju parou
- vymyte nádržku na vodu.
Každodenné čistenie pákového kávovaru
Tiež pákový kávovar je potreba udržiavať čistý. Hrubé zvyšky (nečistoty) z hlavy kávovaru očistíte špeciálnym kefou. Potom do páky vložíte slepej sitko s čistiacim práškom a pustíte horúcu vodu, ako by ste si pripravovali kávu. U profi strojov pustíte vodu asi päťkrát, než potečie čistá voda. Ak máte domáce kávovar, budete musieť vodu z páky vylievať, kým nebude čistá. Prvé dve kávy po prečistenie prístroja radšej vylejte.
Odporúčanie: Pri čistení akéhokoľvek kávovaru sa držte pokynov od výrobcu a postupujte podľa návodov na čistiacich prostriedkoch.
Odvápnenie
Možno to poznáte skôr z reklamy na práčky, ale aj v kávovare sa usadzujú minerály, soli a kovy z vody a tým sa kávovar "zavápňuje". To, že kávovar potrebuje odvápniť, zvyčajne spoznáte aj podľa blikajúce alebo svietiace kontrolky. Ak sa rozhodnete s problémom vysporiadať sami, budete potrebovať okrem návodu od výrobcu prístroja aj nejaký dekalcifikačné prostriedok (na ocot zabudnite).
Alebo si môžete pozvať odborníkov na profesionálne odvápňovanie kávovarov. To znamená, že sa vyhnete prácu s chémiou a profesionál možno odhalí aj nejaké ďalšie problémy, ktoré by po čase mohli spôsobiť poruchu.
Pravidelná údržba 4 × ročne
Samotné odvápňovanie však nestačí, obzvlášť v prevádzkach, kde sa espresuje ako o život. K takejto pravidelnej údržbe už je nutné si pozvať odborníkov, ktorí sa kávovaru pozrú "pod kapotu".
Čistenie kávovaru tak, ako ho vykonáva špecialisti z EspressoServisu, zahŕňa sanitáciu a premazanie centrálnej jednotky, premazanie a nastavenie mechanických častí, a premazanie centrálne dekalcifikácia, kontroly dávkovače vody, okruhu pary, tlaku a tesnosti sústavy, čistenie a kontroly mlynčeku, nastavenie kávovaru podľa používanej kávy, výmena filtra vody (ak je nainštalovaný), čistenie mliečnych ciest, vyčistenie kávovaru od kávových usadenín.
Niečo sa rozbilo?
Na EspressoServis sa môžete obrátiť aj v rámci záručného a pozáručného servisu takmer akejkoľvek značky kávovaru (DeLonghi, Nivona, Philco, Saeco, Jura, Catler, Sage). Technik rýchlo nájde závadu a vyrieši ju k vašej úplnej spokojnosti.